بلای مجازی

مشکل از جایی شروع شد که آدمها دور هم زندگی کردند و خواستند با هم ارتباط برقرار کنند ...

هنوز هم که هنوز است بعد از هزاران سال در برقراری ارتباط مشکل داریم. چه در عصر حجر و چه در عصر ارتباطات! آن زمان یک جور و الآن هم به شکل دیگر.

از مشکل استفاده از آب رودخانه و دعوا بر سر زمین و شکار بگیر تا زندگی در خوابگاه و فعالیت در فضای مجازی. هر چه که زمان جلوتر رفت برقراری ارتباط هم پیچیده تر شد... . عشق و نفرت، دوستی و دشمنی و حتی صلح و جنگ بوده اند و هستند و خواهند بود. اما شکلشان مدام تغییر میکند. با پیشرفت بشر ، پیچیده تر میشوند.

خیلی دور هم نه، همین بیست-سی سال پیش والدین ما فکر نمیکردند برقراری ارتباط اینقدر پیچیده و مرموز شود. بله زمانی که حتی موبایل در مخیله کسی نمیگنجید، اگر من میخواستم دوست دخترم را ببینم احتمالا یا باید خیلی مخفیانه این کار را میکردم، یا این که همه دوستان و آشنایان با خبر میشدند از این رابطه. اما الآن کافی ست فقط در یک سایت اجتماعی معروف عضو شوید و با یک جست و جوی ساده شخص مورد هدف خود را پیدا کنید(تازه در سخت ترین شرایط ممکن!). حالا دیگر چت خصوصی کنید، شماره هم را بگیرید و تصویری با هم گفت و گو کنید. ممکن است تا ابد هم جز خدا و خودتان هیچکس از این ارتباطات باخبر نشود. تازه این حالتی خوشبینانه است...

شما در فضای مجازی مهم تر از این که هیچ قید و بندی ندارید، حتی شخصیت حقیقی خود را هم در اختیار ندارید. چه چیزی پیچیده تر از این که علاوه بر دنیای حقیقی،‌یک دنیای مجازی وجود داشته باشد که اکثر آدمک های آن حقیقی نیستند. البته نه با این شدت و حدتی که من گفتم اما این یک واقعیت است که باید آن را پذیرفت(چون من میگویم!). یک فرد بی عرضه میتواند دنیا را بهم بریزد. آنهم فقط با چندجا شیطنت مجازی کردن!

مطالب مستهجن در دسترس کامل هستند. یعنی اراده برای رسیدن به آن مساوی است با رسیدن. فیلترینگ هم که جای درست کردن ابرو چشم را از حدقه درآورده...

این متن سیاهنمایی نیست، کسی منکر مزایای فراوان دنیای مجازی نیست اما همین تکنولوژی میتواند به سقوط خیلیها منجر شود؛که البته شده و با عرض تاسف بسیار در آینده هم همین طور خواهد بود، بدون فرهنگسازی درست... . فقط جنگهای جهانی و مواد مخدر هستند که به چشم می آیند. اما در این دنیای مجازی هزاران نفر بدون آنکه به چشم بیایند قربانی میشوند. این فقط و فقط خود ما هستیم که میتوانیم از خودمان در این بلای خودساخته محافظت کنیم.

 

عجب چیزی گفتم من:

WWW := World Wide War

با این توضیح که نماد =: وقتی به کار میرود که بخواهیم چیزی را تعریف کنیم. یعنی طرف چپ را به صورت طرف راست تعریف میکنیم.(بالاخره این جبر خطی که پاس شد یه جایی به درد خورد!)

/ 1 نظر / 25 بازدید
سجاد

خوب بودالبته خیلی هم صریح روضه بازخوندی،یه نکته فلسفی اینکه شکل دشمنی عوض نمیشه،هدف ثابته این ابزاره که تغییرمیکنه