صداوسیما، 28صفر یا 30آذر؟

صدا و سیما، 28 صفر یا سی آذر؟

در پنج شش روز پایانی زمستان مطلبی در فضای مجازی شروع به پخش شدن کرد. مطلبی که از مردم مسلمان ایران زمین دعوت کرده بود تا آیین شب یلدا را به خاطر سه روز آخر ماه صفر ،هم زمان با شروع ماه ربیع‌الاول به جا بیاورند تا هم حرمت عزاداری برای پیامبر(ص) و امام حسن(ع) و امام رضا (ع) حفظ شود و مناسب این ایام عزاداری کرد و زیباییِ دید و بازدید شب یلدا با اتمام ماه صفر هم زمان و چندبرابر شود. این پیشنهاد در نظر اول جالب نمود اما اگر با کمی فکر نکاتی قابل تامل به ذهنم رسید.
مثلا زمانی که دوم یا سوم ابتدایی بودم، دهه ی اول محرم دقیقا مصادف شد با ایام عید نوروز. شاید آن زمان یکی میگفت که بیاییم و عید نوروز را یک هفته زود تر یا   دو-سه هفته دیرتر جشن بگیریم و رسومات را به جا بیاوریم. خب چندان چنگی به دل نمیزند.رسومات این گونه مراسم ها و آیین های ملی در روز خود ارزش دارند و به نظر من جابجا کردن آنها پاک کردن صورت مسئله است.

از نظر من نوعی، هیچ اشکالی ندارد اگر این سه روز را مشکی بپوشم و عزاداری کنم، اما شب یلدا هم صله رحم کنم و دیداری با فامیل تازه کنم و یا حتی هندوانه‌ای و اناری بخورم. این دو هیچ منافاتی با هم ندارند. اتمام ماه صفر را هم در جای خودش داشته باشم.از نظر من عملکرد درست صدا و سیما به عنوان رسانه ملی هم باید این گونه باشد.

اگر هر سال شب یلدا را جشن میگرفتیم، امسال دیگر جشن نگیریم. جشن و شادی فقط یک قسمت از این شب است. حالا که با مراسم ایام عزاداری همزمان شد و عده‌ای این تقاطع را تقابل فرض کردند و آب را گل آلود کردند تا از آن ماهی بگیرند، تمام تلاش ما باید این باشد که خود را درگیر این بازی نکنیم. دور هم جمع شدن در یک همچین شبی(که البته شب شهادت نیست، حتی اگربود هم) بی دینی نیست. توهین به نبوت و امامت هم نیست. به مذهب هم هیچ ضربه ای نمیخورد و حتی اگر بدور از شادی های معمول در این شب انجام شود، آن را تقویت هم میکند.

و از نگاه دیگر، مایی که هر سال شب یلدا دور هم جمع میشدیم و آجیل میخوردیم و بگو و بخند به راه بود، امسال که این شب طولانی با آخر ماه صفر همزمان شده، دیگر شادی نمیکنیم. دور هم جمع میشویم و دیداری تازه میکنیم و هندوانه هم میخوریم.

همه‌ی اینها را گفتم تا برسم به این جا که چرا صدا و سیما در آخرین شب فصل پاییز، حتی اشاره ای هم به مراسم این شب نمیکند. اصلا گویی شب یلدایی در کار نیست و عزاداری مطلق است.در حالی که تبلیغات از شبکه ها پخش شد. حتی میشد بین دو روزی که مردم مسلمان عزادار هستند کمی از دُز غم برنامه ها کم کرد و حتی برای امسال که این شرایط برقرار است، برنامه هایی متناسب با شب یلدا تولید کرد. به جای پخش برنامه های تکراری که هرسال پخش میشدند و قاعدتاً امسال قابلیت پخش نداشتند.

آیا مسئولین صدا و سیما بین شب یلدا و آخر صفر تناقضی دیدند که اینگونه رفتار کردند؟

حداقل انتظار این است که به همین شکل که در بیست و هشت صفر و سی صفر برنامه های مناسب با این عزاداری ها پخش شد، برای شروع ماه ربیع الاول و اعیاد مذهبی دیگر هم برای شادی حلال مردم برنامه ریزی کنند.

/ 3 نظر / 35 بازدید

شاید کمی بی انصافانه بود.

azadie.ir

مطلب دقیقی بود موافقم